Přednáška JABLONĚ OPAVSKA


Ve středu 22.2.2017 v 17:00 v Sále purkmistrů

se konala přednáška

JABLONĚ OPAVSKA

Přednášejícím byl Miroslav Přasličák, odborný instruktor ČZS z Krnova-Chomýže.

Představil současný sortiment odrůd pěstovaných jabloní v polohách opavského regionu.

Součástí přednášky byla degustace 42 vybraných odrůd jablek z vlastního sadu přednášejícího.

 

   Ve středu 22.2.2017 proběhla v opavském Obecním domě v Sále purkmistrů přednáška odborného instruktora ČZS Miroslava Přasličáka.

   Přednášející má ve svém bydlišti v Krnově Chomýži velký sad s několika sty ovocnými stromky, především jabloní. Několikrát, naposled předloni na podzim, jsme u něj uspořádali návštěvu výboru. Oblast jeho aktivit je velmi široká a výsledky jeho práce ohromující. Pozval jsem ho na dvě přednášky do Opavy. Ta dnešní byla ukázková. Na připravené projekci nám představil vlastnoručně vyfocené, pěstované odrůdy jablek, před sklizní, přímo na stromcích v řadách, v jeho sadě. Ukázal je, popsal, okomentoval a pojmenoval včetně jejich rodičů. Vyzdvihl jejich přednosti, dobu zralosti a délku uskladnění. Věnoval se nejen pěstovaným podnožím, ale i sloupcovitým jabloním. Zmínil se také o praktikách dnešních tuzemských i zahraničních šlechtitelů a firem. Sám také šlechtí v povolených mantinelech. O svých zkušenostech ohledně obchodnich praktik by mohl mluvit tak dlouho, že by to vydalo na samostatnou přednášku.

    Posluchačů se sešlo přes šedesát. A naše členky a člen poté více jak hodinu krájeli a roznášeli plátky jablíček na ochutnávku přítomným návštěvníkům. Celkem bylo možno okoštovat 42 odrůd. Každou zvlášť a dozvědět se její jméno, něco o ní a prohlédnout si ji na plátně. Během přednášky i po ní instruktor zodpověděl z řad pozorného publika velké množství dotazů. Přednáška byla všemi zúčastněnými vysoce hodnocena.

Lubomír Fišer, předseda ZO